У положенні стоячи тиск між хребцями збільшується: у нижній частині поперекового відділу воно в 4 рази більше, коли людина стоїть, ніж коли він лежить. Загальна величина навантаження в цьому випадку дорівнює загальній масі верхньої частини тулуба (рис. 30, а).
При нахилі вперед з положення стоячи загальне навантаження збільшується у величезній мірі, що пов’язано з ефектом важеля, що утворюється між тією частиною тіла, яка нахиляється вперед, і самим хребцем (рис. 30, б). Це можна порівняти з потужністю, яка розвивається в щипці для розколювання горіхів, для того щоб розколоти навіть дуже міцний горіх, не потрібно докладати великих зусиль на крайню частину ручок щипців. Подібний ефект веде до того, що тиск між двома хребцями в нижній частині поперекового відділу хребта при нахилі в 2 ‘/ г рази більше в порівнянні з тим, коли ми стоїмо прямо, і в 10 разів більше, ніж коли просто лежимо.
Таке ж сильний тиск між двома хребцями виникає, коли людина сидить, нахилившись вперед, не спираючись на руки. Якщо ж спиратися на руки, поклавши їх на стіл або спинку стільця, навантаження на верхню частину тулуба знижується і тим самим зменшується тиск на хребці.
Тиск між двома хребцями зростає, коли людина піднімає предмет, нахилившись вперед з випрямленими ногами. У цьому випадку навантаження на міжхребцевий диск становить кілька сотень кілограмів (рис. 30, в).
При витягненні хребта, наприклад, коли людина висить на руках без опори на ноги, тиск буває менше, ніж в положенні лежачи. При цьому в міжхребцевому диску може навіть виникнути розрядження. Дана обставина іноді використовується при лікуванні деяких захворювань хребта.
На шийні хребці чинить тиск тяжкість голови. Навіть руки є навантаження для шийного відділу хребта, оскільки багато м’язи плечового поясу, що піднімають руки вгору, кріпляться до задньої сторони голови і шиї. При піднятті рук вгору ці м’язи напружуються і обтяжують тим самим хребці. Багато працівників розумової праці неусвідомлено піднімають плечі, що веде до додаткового навантаження на ці хребці. Великим навантажень піддаються шийні хребці при роботі з піднятими вгору руками (наприклад, при митті вікон), особливо якщо при цьому в руках знаходяться важкі предмети.
При нахилі голови вниз в положенні сидячи навантаження на шийні хребці буде, згідно зі згаданим вище принципом важеля, у багато разів більше, ніж якщо сидіти, піднявши голову вгору. Щоб тримати голову в похилому положенні, необхідно напружувати сильні м’язи шиї. Утримуючи цю позу якийсь час, можна відчути біль у потилиці, причина чого – напруження м’язів (рис. 31).
Особливо сильному навантаженню шийні хребці піддаються при тривалій роботі з піднятими вгору руками і головою (наприклад, при біленні стелі) (рис. 32). Багато, що займаються подібною роботою, страждають від постійних болів в потилиці.
Р.Нордемар, “Біль у спині”