Причина больових відчуттів в області серця та оніміння рук може ховатися в шийних хребцях. Дізнайтеся більше про шийний остеохондроз.
Шийний остеохондроз — поширене захворювання, яке все частіше турбує осіб молодого віку. Хвороба характеризується дегенеративно-дистрофічними змінами міжхребцевих дисків у шийному відділі хребта. Багато в чому розвитку патологічного процесу сприяє неправильне положення тіла, наприклад, тривале сидіння за комп’ютером. Також негативну роль у розвитку захворювання відіграють неправильна постава, малорухливий спосіб життя, незручна постіль і генетична схильність.
Як правило, шийний остеохондроз розвивається повільно і з віком схильний до прогресування. У літніх людей, на відміну від осіб молодого і середнього віку, шийний остеохондроз часто поєднується з унковертебральним артрозом, спондилезом, міжостистим артрозом та іншими дегенеративними процесами.
Фактори ризику
Існує величезна кількість причин, що призводять до появи остеохондрозу. До основних факторів ризику відносяться:
- надмірна вага (в результаті чого на хребет виявляється підвищена механічна навантаження);
- куріння (нікотин і смоли порушують обмін речовин і уповільнюють відновні процеси в організмі);
- малорухливий спосіб життя, сидяча робота (зменшується тонус м’язів, які підтримують хребетний стовп);
- надмірні фізичні навантаження (зростає динамічна і статична навантаження на хребет);
- неправильна постава (провокує патологічні викривлення хребта).
Симптоми остеохондрозу
Розглянемо ознаки захворювання в залежності від його виду.
Шийний остеохондроз. Найчастіше його причиною є сидячий спосіб життя. Симптоми остеохондрозу шиї дещо відрізняються від клінічних проявів інших видів остеохондрозу. Це пов’язано з анатомічними особливостями шийного відділу: близьке розташування хребців, відносна слабкість м’язового каркаса. Тому навіть незначне зміщення хребців призводить до здавлення нервів і судин. В результаті так часто поруч знаходяться шийний остеохондроз і тиск.
Симптоми захворювання
Найбільш характерними симптомами шийного остеохондрозу є больові відчуття, які пов’язані з защемленням нервових закінчень. Часто це болі в спині, шиї і попереку. Найчастіше при шийному остеохондрозі зустрічаються наступні синдроми:
Корінцевий синдром — розвивається при защемленні нервових закінчень у шийному відділі хребта. При цьому відчуваються больові відчуття, які переходять від шиї в лопатку, плече, передпліччя і навіть в поперекову область. Хворий може відчувати поколювання, «бігання мурашок», або більш виражений прояв захворювання залежно від стадії шийного остеохондрозу.
Синдром хребетної артерії — один із проявів шийного остеохондрозу, при якому відзначається пульсуючий (або пекучий) головний біль, який часто наголошується в потиличній і скроневої області. Як правило, синдром хребетної артерії характеризується постійним болем, і в рідкісних випадках біль носить нападоподібний характер.
Іритативний-рефлекторний синдром — симптом, що характеризується пекучим болем в області шиї і потилиці. Часто цей симптом виникає при поворотах голови, чханні, кашлі і після сну. При цьому біль може поширюватися в плече і грудну клітку.
Кардіальний синдром — група симптомів, що імітують за своїм характером прояву стенокардії. Розвивається кардіальний синдром при подразненні корінців діафрагмального нерва або корінців великого грудного м’язу. У результаті хворий скаржиться на тиснучі болі в області серця, які можуть носити нападоподібний характер і тривати кілька годин. Як правило, больові відчуття посилюються при різких поворотах голови, чханні. При больових нападах на кардіограмі не фіксуються ніякі порушення.
Відновлювальна терапія
Ваш лікар може рекомендувати Вам роботу з лікарем-реабілітологом. Добре розроблена програма відновного лікування допомагає зменшити біль і запалення, поліпшити гнучкість і міцність м’язів шиї, допомагаючи Вам якнайшвидше повернутися до Вашої щоденної активності.
Найбільш часто для лікування шийної радикулопатії лікарі використовують:
– Шийну тракцію. М’яке витягування шиї допомагає зменшити тиск на роздратований нервовий корінець;
– Розробка(спеціальні вправи) шиї на системі UGUL;
– Електростимуляція зменшує спазм м’язів і зменшує больовий синдром;
– Магніт на шийний відділ хребта при контролі артеріального тиску;
– Фізичні вправи, спрямовані на поліпшення міцності і координації шиї, плечей та рук.